COVID-19 TEDBİRLERİ VE BİLGİLENDİRME

Değerli misafirlerimiz;

 

Konuklarımızın ve çalışanlarımızın güvenliği bizim için büyük önem taşımaktadır. Pachamama Hotel ailesi olarak, konuklarımızın sağlıklı, güvenli ve keyifli bir tatil geçirmesini sağlamak için tüm hijyen tedbirlerini aldık ve almaya devam etmekteyiz. Sağlıklı bir tatil için Bilim Kurulumuz ve Dünya Sağlık Örgütü yönerge ve tavsiyeleri ışığında güncellediğimiz hijyen ve temizlik uygulamalarımızı sizler ile paylaşmak isteriz.. Konaklamak için Pachamama Hotel’i seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Sizleri ağırlamaktan mutluluk duyacağız.

Otelimiz bünyesinde uygulanmakta olan hijyen kurallarının yanı sıra corona virus tedbirleri de uygulanmaya konmuştur. Otelimizde iki tip kimyasal kullanılmaktadır, birincisi yüksek dezenfeksiyon özelliğine sahip aktif oksijen bazlı, kolloid gümüş ile stabilize edilmiş Hidrojen Peroksit içeren kimyasal, ikincisi yine yüksek dezenfeksiyon özelliğine sahip gümüş iyonlarının özel bir süreçle milimetrenin milyonda biri boyutuna indirgenmesi ile aktivasyonu binlerce kez artan, sağlığa zarar vermeyen ve uzun süre etkili antimikrobiyal bir kimyasaldır. İkisi de sağlığa zarar vermeyen ancak yüksek dezenfeksiyon sağlayan, ekolojik belgelere sahip renksiz ve kokusuzdur.

 

ÖN BÜRO HİZMETLERİ

Check-in saat 14:30’dan itibaren başlamaktadır. Check-out saatimiz 12:00‘dir.

Bavullarınızın resepsiyona veya aracınıza kadar taşınması için lütfen resepsiyonu arayınız.

Hızlı check-in ve check-out  prosedürü uygulanacaktır.

Ön büro çalışanları fiziksel mesafeye uygun olarak, koruyucu ekipmanlar ile çalışmaktadır.

Kanun çerçevesinde uymak zorunda olduğumuz sizin ve size refakat eden misafirlerimiz her birinin kimlik bilgileri ve cevaplanması zorunlu olan sorular KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu) gereğince 3. kişiler ile paylaşılmamak kaydı ile sizden talep edilecektir.

Giriş günü sizden alınan bu bilgilere göre doldurulmuş Konaklama Kartınız sizin tarafınızdan tek kullanımlık kalem ile imza altına alınacaktır.

Giriş sırasında resepsiyon da bulunan temassız ateş ölçerler ile ateşiniz ölçülecek ve imzalamış olduğunuz forma kayıt edilecektir.

Yüksek ateş tespit edilirse KVKK gereğince hareket edilerek, Sağlık Bakanlığı talimatlarında belirtilen eylem planımız sadece sizin ile paylaşılacaktır.

Resepsiyonda bulunan UV cihazımız ile dezenfekte edilmiş olan kapı kartınız sadece sizin dokunacağınız şekilde size teslim edilir.

Sizin için özel olarak Ozon cihazı ve ULV cihazı ile dezenfekte edilmiş ve mühürlenmiş odanıza kadar size refakat edilecektir.

Çıkış gününüzde sıkışıklığa ve beklemeye engel olmak için ödemelerinizi bir gün önceden temassız POS makinalarımızdan yapabilirsiniz.

Temaslı kullanım olması halinde Kredi Kartlarınız kullanım sonrası resepsiyonda bulunan UV cihazı ile dezenfekte edilerek güvenli bir şekilde size iade edilecektir.

 

MİSAFİR ODALARIMIZ

Odanızın temizliğinde görevli kat hizmetleri çalışanlarımız her odada ellerini yıkayarak yeni galoş, eldiven, maske ve bone kullanmaktadır.

Oda temizliklerinde hastane tipi TSE ve CE belgeli dezenfektanlar kullanılmaktadır.

Odalarda eller ile dokunulan kapı kolları,  bataryalar, elektrik düğmeleri, mini bar, telefon ahizesi, klima kumandaları özel olarak dezenfekte edilmektedir.

Bütün temizlik işlemleri bittikten sonra odalarımız OZON (Ozon gazının virüs ve bakteriler üzerinde %99.9 etki sağlandığı kanıtlanmış olup, gaz olarak uygulandığı için insan elini değmesi zor olan noktalarda dahi etki eder. İnsan sağlığına zararlı hiçbir madde içermemektedir.)ve ULV makinaları ile sterilize edilmektedir ve sonrasında havalandırılmaktadır.

Çöp kovaları ve kullanılan diğer temizlik ekipmanları her check-out sonrasında dezenfekte edilmektedir.

Odalardaki klimaların filtreleri her check-out sonrasında dezenfektanlar ile yıkanmaktadır.

Odalarda tek kullanımlık dezenfekte edilmiş buklet malzemeleri kullanılmaktadır.

Kalan buklet malzemeleri, tuvalet kağıdı gibi ürünler atılmaktadır.

Odalarınızdaki bardaklar yüksek sıcaklıkta bulaşık makinasında yıkanmaktadır.

 

GENEL ALANLAR

Otelimizin tüm alanlarında uluslararası bilinirliği olan ECZACIBAŞI firmasının TSE ve CE sertifikalı hastane tipi temizlik ve dezenfeksiyon ürünleri kullanılmaktadır.

Bu ürünleri kullanan personelimiz ilgili firma yetkilileri tarafından eğitim almıştır.

Bu eğitimler düzenli aralıklar ile devam etmektedir.

Genel alanlarda bulunan tuvaletlerimizde ve duşlarımızda sensörlü ekipmanlar kullanılmaktadır. Misafirlerin yüzeylerle temasına gerek kalmamaktadır.

Otelin bütününde konuk temas noktalarında el dezenfektanları bulunmaktadır.

Tüm genel alanlarda ve tuvaletlerimizde temas seviyesi yüksek olan kapı kolları, korkuluklar, lavabolar, bataryalar, klozetlerin temizliği her zaman olduğu gibi su ve deterjanla sık sık yapılmaktadır.

Bu temizlikten sonra özel olarak dezenfekte edilmektedir.

Personelimiz bu işlemleri koruyucu ekipmanlar ile yapmaktadır.

Sosyal alanlarda bulunan masa, sandalye, şezlong ve oturma gruplarımız 1,5 metre kuralına uygun olarak yerleştirilmiştir.

Otelimizde kullanılan kablosuz ağ bağlantısının gücü arttırılmıştır.

Atık yönetimi, ilgili mevzuatlara uygun olarak hazırlanmış ve prosedürlere göre uygulanmaktadır.

 

HAVUZ VE BAHÇE

Havuz  bakımları ve dezenfeksiyonu Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun talimatlarına uygun olarak düzenli yapılmaktadır.

Havuz suyu klor seviyesi ve pH’nin yönetmelikte belirtilen seviyelere uygunluğu sağlanmakta, periyodik olarak ölçülmekte ve kayıt altına alınmaktadır.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun talimatları doğrultusunda şezlong mesafeleri ayarlanmıştır.

Uymakta zorunlu olduğumuz havuz  kuralları misafirlerimizin kolayca görebilmesini sağlamak üzere havuz alanında uygun yerlere yerleştirilmiştir.

Tüm havuz çevresi, yüzey ve malzemelerin (duvarlar, zeminler, ekipman, masalar ve sandalyeler, basamaklar, korkuluklar, oluklar, duşlar, ayak banyoları, dolaplar ve tuvalet teçhizatı dahil) temizlik ve dezenfeksiyonu düzenli olarak yapılmaktadır.

Havuz şezlongları her kullanım sonrası dezenfekte edilmektedir.

 

MUTFAK

Mutfak ekibi üniforma, maske, bone, eldiven ve sadece mutfakta kullanılan hijyen terliklerle çalışmaktadır.

Mutfakta fiziksel mesafeye dikkat edilerek çalışılmaktadır.

Her gün mesai başlangıçlarında yıkanmış ve dezenfekte edilmiş temiz üniformalarını giymektedirler. Bütün personellerimiz gibi mesai saatleri içerisinde işletme dışına çıkmamaktadırlar.

Üretim alanları girişlerinde el dezenfektanları ve hijyen paspasları bulunmaktadır.

Mutfak çalışanları yüzük, kol saati vb. aksesuarlar ile çalışmamaktadırlar.

Bütün mutfak personeli her yeni hazırlıktan önce 45-46 derece sıcaklıktaki sıcak ve soğuk su, dezenfektanlı sıvı sabun ve kağıt havlu bulunan temiz bir yıkama ünitesinde ellerini yıkamaktadırlar. Kırmızı et, beyaz et, deniz mahsulleri ve sebze kesim tahtaları ayrı renklerdedir.

Bıçak vb. aletler her kesim tahtası için ayrıdır ve ait olduğu kesim tahtasının rengi ile işaretlenmiştir.

Kullanılan tezgahlar, ekipman ve makineleri her kullanım öncesi ve sonrası temizlenmekte ve dezenfekte edilmektedir.

Rutin temizlik planlarına ek olarak üretim alanlarında gün sonu uygulaması olarak, detay alan temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmaktadır.

Yiyecek üretim alanlarına mutfak ekibi dışında kimse girmemektedir.

Mutfak soğuk hava ve kuru depolarında düzenli aralıklarla içeriğine bağlı olarak sık sık temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmaktadır.

Bütün ürünlerin SKT etiketleri bulunmakta ve her sabah düzenli olarak kontrol edilmektedir.

Meyve ve sebzelerin dezenfeksiyonu her kullanımdan önce yapılmaktadır.

Menümüzde bulunan ürünler sipariş alındıktan sonra anlık olarak hazırlanmaktadır.

Önceden hazırlanmış, pişirilmiş ürünler kullanılmamaktadır.

Mutfağımızda daha önceden olduğu gibi yöresel ve geleneksel yöntemlerle üretilmiş ve coğrafi etiketli doğal tarım ürünler tercih ediyoruz.

Kullandığımız deniz ürünleri, et ürünleri, sebze ve meyveleri günlük ve taze olarak tedarik ediyoruz.

 

BULAŞIKHANE

Bulaşık makinelerimizde yıkama 60- 65 °C, durulama 80-85°C sıcaklıkta yapılmaktadır.

Bulaşık makinelerinin yıkama suyu günde en az 4 kez değiştirilmekte, yoğunluğa bağlı olarak bu sayı artmaktadır.

Bulaşıkhane bölgesi uygun yöntemlerle sık sık dezenfekte edilmektedir.

Bulaşıkhane personeli gerekli koruyucu ekipmanlarla, fiziksel mesafeye uygun çalışmaktadır.

 

MAL KABUL VE DEPOLAMA

Otelimiz tarafından satın alınan bütün ürünler içeri alınmadan önce kolilerinden çıkarılıp, dezenfekte edilmiş özel kasalarla taşınmaktadır.

Tedarikçilerin hiç birisi tesis içerisine alınmamaktadır

Doğrudan misafir tüketimine sunulacak olan ürünler, uygun dezenfektan ile arındırıldıktan sonra kullanıma sunulmaktadır.

 

SERVİS

Servis personeli üniformaları ile çalışmaktadır.

Mesai saatleri dışında üniformaları ile dışarıya çıkmamaktadırlar.

Servis personeli maske, tek kullanımlık kolluk, eldiven ile çalışmaktadırlar.

Servis personeli her servisten önce ellerini sabunla yıkayarak, yeni eldiven ile servis yapmaktadır. Temiz eldiven değişimi misafirin görebileceği şekilde uygun şartlarda yapılmaktadır.

Masa düzeni 2 metre mesafe kuralına uygun olarak yapılmıştır

Servis alanları her gün kahvaltı servisi, öğle servisi ve akşam servisi başlamadan önce Ozon ve ULV makineleri ile dezenfekte edilmektedir.

Restoranımızda açık büfe yiyecek & içecek servisi uygulanmamaktadır.

Restoran ve barımızda a la carte olarak hizmet vermekteyiz.

Masalar ve sandalyeler her kullanımdan sonra dezenfekte edilmektedir.

Yemek takımlarımız, tabaklarımız ve bardaklarımız özel UVC sterilizasyon kabinlerinde sterilize edilmektedir.

Masaların her kullanımından sonra dezenfeksiyonu sağlanmakta ve yeni kullanıma hazır hale getirilmektedir.

Kullanılan masa örtüsü, runner, placemat (Amerikan Servis) vb. malzemelerin bulaşma olmayacak şekilde muhafazası sağlanmakta ve misafirlerimiz oturduğunda serilmektedir.

Servis malzemelerin hepsi kapalı dolap ve raflarda muhafaza edilmektedir.

Buz makinası günde sık sık dezenfekte edilmektedir.

Dekoratif amaçlı vazo, çiçek, mumluk vb. ürünleri hijyen tedbirleri çerçevesi kapsamında kaldırılmıştır.

 

ÇALIŞANLARLA İLGİLİ ALINAN HİJYEN TEDBİRLERİ

Çalışanlarımız Covid-19 ve hijyen eğitimleri almıştır.

Eğitimler periyodik olarak tekrarlanmakta ve gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Çalışanlar uygun koruyucu ekipmanlar (maske, eldiven, galoş, siperlik vb.) ile çalışmaktadır.

Bu ekipmanların doğru kullanılması için gerekli eğitimleri almıştır.

Çalışanlarımızın ateşleri günde 2 kere ölçülmekte ve kayıt altına alınmaktadır.

Çalışanlarımız düzenli olarak talimatlara uygun olarak ellerini yıkayıp, kişisel hijyen tedbirlerini almaktadır.

Çalışanlarımız üniformalarını otelde giymektedir. Temiz üniformaları ile otel dışına çıkmamaktadır.

Çalışanlarımız sosyal mesafeye uygun olarak çalışmaktadır.

Çalışanlarımız mesai bitimlerinde ve haftalık izinlerinde Çeşme ilçe sınırları dışına çıkmamaktadır. Tuvalet, duş, soyunma alanı ve dinlenme alanları yönetmeliklere uygun olarak düzenlenmiş ve bu alanlarda hijyen tedbirleri alınmıştır.

Personel ortak kullanım alanlarında salgın ve hijyen konularında yapılacaklar ile ilgili talimatlar bulunmaktadır

Tüm çalışanlarımız fiziksel mesafeye uygun şekilde hizmet sağlamaktadır.

Personelimize kendilerini iyi hissetmedikleri durumda otele gelmemeleri konusunda

talimat verilmiştir.